Często zadawane pytania
Kiedy warto udać się do Psychoterapeuty?
Odpowiedz na to pytanie jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego czego doświadczasz w danym momencie i czy obniża to jakość Twojego życia. Jeżeli są to trudności, kryzysy, dylematy, emocje, które samemu niełatwo dźwigać i stosowałeś/aś różne sposoby, aby polepszyć swoje funkcjonowanie jednak nadal pomocne byłoby wsparcie, obiektywne spojrzenie, rozszerzenie perspektywy wtedy warto pomyśleć o konsultacji psychoterapeutycznej. Konsultacja do niczego Cię nie obliguje. Ty decydujesz jakie będą Twoje kolejne kroki.
Jak wygląda pierwsze spotkanie konsultacyjne?
Pierwsze spotkanie na pewno generuje wiele emocji. Do pierwszego spotkania nie musisz w żaden sposób się przygotowywać, oczywiście jeżeli masz taką potrzebę możesz przynieść ze sobą cokolwiek uznasz że będzie Ci pomocne. Na pierwszym spotkaniu omawiane są trudności /problemy z którymi przychodzisz. Przyglądamy się nim, omawiamy, czasami pojawią się inne, które wcześniej trudno było dostrzec. Ważne aby spotkanie dla Ciebie było czasem w którym poczujesz się wysłuchana/y, zrozumiana/y i zaopiekowana/y. To też Twój czas na zadawanie nurtujących Cię pytań. Być może będzie to początek do kontynuacji spotkań czyli psychoterapii.
Jak często odbywają się spotkania psychoterapeutyczne i jak długo trwa terapia?
To wszystko zależy od zgłaszanych trudności. Najczęściej spotkania psychoterapeutyczne odbywają się raz w tygodniu, jednak są sytuacje które wymagają zwiększonej częstotliwości czyli 2 razy w tygodniu. Podobnie jest z długością trwania psychoterapii, wszystko zależy od zgłaszanego problemu oraz tego co nowego pojawiło się „po drodze”.
Jak przygotować się do spotkania on-line?
Najważniejsze aby wygospodarować dla siebie przestrzeń, czas w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Potrzebne będzie łącze internetowe, sprawdź zasięg w miejscu polaczenia, aby w chwili kiedy pojawią się ważne tematy nagle coś nie przerwało, aczkolwiek nie mamy wpływu na wiele rzeczy wiec i takie sytuacje się zdarzają ale lepiej to wcześniej zweryfikować. Z doświadczenia wynika, lepiej gdy jest możliwość użycia dużego ekranu. Rozumiem, że nie zawsze jest taka sposobność więc zostaje użycie jak najlepszego dla siebie dostępnego obrazu.
Czy są jakieś przeciwskazania do podjęcia psychoterapii?
Na początek warto odbyć konsultację, wtedy można podjąć decyzję czy psychoterapia w tym momencie będzie odpowiednią formą pomocy. Czynnikami, które mogą powodować przesunięcie terminu rozpoczęcia psychoterapii lub potrzebę znalezienia alternatywnych rozwiązań są:
- aktywna psychoza
- aktywne uzależnienie (warto rozważyć wtedy terapię uzależnień)
- niepełnosprawność intelektualna uniemożliwiająca refleksję i autorefleksję
- wysoce nieregularny tryb życia, pracy, częste wyjazdy itp. który uniemożliwia systematyczne spotkania na sesjach w co najmniej kilkumiesięcznej perspektywie czasowej.
- ciąża – jest to nie tyle co przeciwskazanie, ale warto mieć na uwadze, że wtedy bardziej będzie to forma wspierająca, ponieważ w trakcie „klasycznej” psychoterapii, otwiera się wiele wątków generujących czasami bardzo silne emocje, które w takiej sytuacji nie są potrzebne ani dla mamy ani dla dziecka.
Czy psychoterapeuta może odmówić poprowadzenia terapii?
Psychoterapeuta po zapoznaniu się z trudnościami z jakimi przychodzisz, może podjąć decyzję o odmowie kontynuacji spotkań ze względu na swoje ograniczenia w kwestii udzielenia profesjonalnej pomocy. Większość terapeutów ma wyznaczone swoje obszary, w których nie decyduje się na dalszą współpracę. Nie ma w tym nic personalnego, najważniejsze, abyś Ty otrzymał /ła najlepszą pomoc, dlatego psychoterapeuta może zaproponować Ci przekierowanie do innych specjalistów zajmujących się danym tematem.